Co roku, zazwyczaj wiosną i latem, setki polskich nastolatków w wieku od 14 do 17 lat ucieka z domu. Według statystyk najczęściej decydują się na to dziewczyny. Większość z nich wraca sama lub udaje się ich odnaleźć policji. Gdy jednak dziecko nie wraca, rodzice widzą, że policja nie może już nic więcej zrobić, z pomocą przyjdą prywatni detektywi.
Zaginięcie dziecka, zaginięcie nastolatka – detektywi zaczynają działanie
W każdym przypadku zaginięcie można zgłosić od razu po jego zauważeniu. Zniknięcie małych dzieci to zazwyczaj porwanie lub nieszczęśliwy wypadek. Policja od razu po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczyna akcję poszukiwawcza i przeczesuje teren. Musi działać szybko, bo gdy znika kilkumiesięczne dziecko najprawdopodobniej mamy do czynienia z porwaniem, a w przypadku kilkulatków ich samowolne wyjście może skończyć się tragicznie, zwłaszcza zimą. Inaczej rzecz ma się z nastolatkami. W ich przypadku najczęściej podejrzewa się ucieczkę z domu. Jeśli dziecko jest uciekinierem recydywistą dla policji jest to tzw. sprawa trzeciej kategorii i poszukiwania zostają znacznie zawężone. Prywatni detektywi zawsze podchodzą do zleconej sprawy z takim samym zaangażowaniem, bez względu na to, który to już raz.
Powód ucieczki
Dobrowolne i potajemne opuszczenie domu lub placówki wychowawczej jest wyrazem buntu młodego człowieka. W grupie wiekowej 14-17 dochodzi do licznych ucieczek. Prywatni detektywi ujawniają, że najczęściej młody człowiek decyduje się na ucieczkę, ponieważ czuje się nieakceptowany przez rodzinę, brakuje mu uwagi, jego przyjaciele lub miłość są krytykowani przez bliskich. Odnalezieni nastolatkowie często zwracają uwagę na to, że detektywi to pierwsze osoby, które ich wysłuchały. Motywem ucieczki jest też nieradzenie sobie z obowiązkami, nauką czy problemy w domu (w tym alkoholowe). Bodźcem do ucieczki może być rodzinna awantura lub np. informacja o rozwodzie rodziców.
Prywatni detektywi – gdy standardowe metody zawodzą
Warto poprosić o pomoc prywatnego detektywa, gdy widzimy, że poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Odnalezienie małoletniego człowieka jest bardzo ważne. Nawet jeśli opuścił on dom z własnej wieli, z powodów niezaprzeczalnie poważnych, może mieć teraz kłopoty i potrzebować pomocy. Pieniądze, które zabrał z domu najpewniej już się skończyły lub niewiele ich zostało. Nieletni nie może podjąć legalnej pracy w Polsce, mieszkając w niepewnych warunkach może stać się ofiarą przestępstw (w tym nawet handlu ludźmi), zachorować lub popaść w uzależnienia.
Detektyw vs. mama w przebraniu
Zdarza się, że rodzice wyjątkowo angażują się w poszukiwania dziecka np. usiłując je śledzić. Niestety jest to bardzo zły pomysł. Dziecko najczęściej nie ma problemów z ich rozpoznaniem, a to skutkuje dalszą ucieczką i większą ostrożnością. W efekcie jest gorzej, niż na początku. Prywatni detektywi mają tę przewagę, że nie mogą zostać zdemaskowani przez dziecko. Dysponują także szeregiem metod i programów, które pomagają w ustaleniu lokalizacji uciekiniera, są w stanie przeanalizować aktywności dziecka w wyszukiwarce i na portalach społecznościowych, dotrzeć do skrzynki mailowej, zbadać rozmowy telefoniczne i konwersacje w komunikatorach.
Detektywi rozumieją i są dyskretni
Ucieczka dziecka jest zawsze dla rodziców sprawą bardzo bolesną, obnaża rodzinne problemy i staje się powodem wzajemnego obwiniania i wyrzutów sumienia. Często jest też momentem zatrzymania, przemyślenia swoich relacji z dzieckiem, podjęcia zmian. Przeważnie jest to możliwe, ponieważ dziecko wraca do domu. Detektywi rozumieją trudną sytuację, starają się w sposób profesjonalny podchodzić do sprawy, nie wygłaszać porad i oceniających komentarzy. Ich zadaniem jest ustalenie lokalizacji dziecka. Jeśli Twoje dziecko zniknęło i nie wiesz jak go szukać, prywatni detektywi są do Twojej dyspozycji